Jak przeprowadza się szlifowanie cylindrów?

Jak przeprowadza się szlifowanie cylindrów?

szlifowanie cylindrów

Kiedy w samochodzie psuje się silnik, właściciel pojazdu musi podjąć decyzję, czy woli kupić używaną jednostkę napędową, czy lepszym pomysłem będzie oddanie własnego silnika do naprawy. W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest poradzić się fachowca. Zbyt zniszczonego silnika nie powinno się naprawiać – nie będzie to ani skuteczne, ani bezpieczne. Jednak naprawa lekko uszkodzonego silnika może być o wiele lepszym wyborem niż zakup używanego, który może być w jeszcze gorszym stanie.

Szlifowanie cylindrów

Nawet bardzo zatarty silnik można zregenerować chociażby przez szlifowanie cylindrów. Proces polega na powiększeniu ich średnicy tak, aby usunięte zostały wszelkie wady gładzi cylindrowej. Cylindry rozwierca się, używając do tego wytaczarki. To urządzenie służące do obróbki otworów, które muszą mieć bardzo wysoką dokładność wykonania. Kolejnym etapem jest honowanie. Przeprowadza się je przy pomocy honownicy. Honownica wyposażona jest w głowicę roboczą, która jednocześnie obraca się i wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Szlifowanie cylindrów skutkuje otrzymaniem specyficznej faktury na ich gładzi, dzięki której uzyskuje się chociażby odpowiednie smarowanie silnika. W przypadku bardzo zniszczonych bloków umieszcza się także nowe tuleje cylindrowe. Dzięki nim można powrócić do oryginalnych wymiarów cylindrów.

Szlifowanie wału korbowego

Zatarcie się tłoków w cylindrach może również pociągnąć za sobą uszkodzenia wału korbowego, a dokładnie jego czopów. Podstawowym narzędziem naprawczym jest szlifierka pozwalająca na obróbkę wałów o różnej długości i wielkości wykorbienia. Szlifowanie powinno odbywać się z jednego mocowania, czyli wał podczas obróbki nie powinien być wypinany. Dzięki temu możliwe jest w stu procentach utrzymanie jego osiowości. Regeneracja wału nie jest kosztowna. Jeśli decydujemy się na naprawę silnika, warto zrobić to kompleksowo. Należy sprawdzić wszystkie elementy, aby po naprawie jednego, w niedługim czasie nie popsuł się kolejny.