Kiedy powinno się zregenerować głowicę?

Kiedy powinno się zregenerować głowicę?

Regeneracja głowicy

Głowica jest ważną częścią silnika, lecz niestety – stosunkowo podatną na awarie.  Zazwyczaj prowadzi do niej przegrzanie silnika, wypalenie gniazd zaworowych lub uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Głowicę da się jednak zregenerować, dzięki czemu odzyska ona pierwotne parametry. Jak objawiają się problemy z głowicą i jak wygląda proces regeneracji? Sprawdźmy!

Pierwsze symptomy

Głowica jest jednym z najważniejszych elementów każdego silnika spalinowego, w którym porusza się wałek lub dwa, pracują zawory dolotowe i wylotowe, a także znajdują się kanały dolotowe i wylotowe. W nowoczesnych samochodach producenci często dążą do zmniejszenia masy głowicy, niestety kosztem jej wytrzymałości. Co powinno być dla nas niepokojącym sygnałem? Z pewnością podniesienie się temperatury pracy silnika, spadek mocy, spalanie oleju silnikowego i powtarzające się problemy z rozruchem.

Regeneracja głowicy

Regeneracja głowicy jest skomplikowanym procesem i najlepiej zlecić ją specjalistom. Zaczną oni od oceny wizualnej stanu głowicy oraz sprawdzenia jej szczelności w specjalnym urządzeniu. Dopiero potem fachowcy zabiorą się za regenerację. Jedną z podstawowych czynności jest planowanie głowicy, czyli precyzyjne szlifowanie powierzchni styku z blokiem silnika. Jeśli zaistnieje taka konieczność, specjaliści zajmą się obróbką lub wymianą gniazd zaworowych, szlifowaniem zaworów i naprawą siedlisk wałka rozrządu. Jeśli na głowicy są pęknięcia, fachowcy zaspawają je. Po zregenerowaniu głowicy następuje jej montaż i regulacja. Czy warto decydować się na regenerację głowicy? Tak, jeśli oddamy ją w  ręce doświadczonych profesjonalistów, którzy zrobią to prawidłowo. W tym wypadku będzie to najbardziej ekonomiczny sposób na poradzenie sobie z awarią. Usługa regeneracji jest tańsza niż zakup nowej, oryginalnej części zamiennej. Dobrze zregenerowana oryginalna głowica jest lepszym wyborem dla samochodu niż nieoryginalna część zamienna. Dlatego nie warto oszczędzać na usłudze i zlecać regeneracji pierwszemu lepszemu warsztatowi.