Na czym polega regeneracja korbowodów?

Na czym polega regeneracja korbowodów?

regeneracja korbowodów

W silniku może dojść do awarii wielu różnych elementów. Jednymi z najbardziej narażonych na obciążenia częściami silnika są korbowody. Nic w tym dziwnego – są odpowiedzialne za przenoszenie znacznych sił. Przekazują bowiem siły z pracujących tłoków dalej, a dokładnie na wał korbowy. Korbowody to bardzo precyzyjnie wyprodukowane elementy. Muszą spełniać szereg rygorystycznych wymagań. Bardzo istotne są te dotyczące dokładności otworów w stopie korbowodu i jego główce. Im nowocześniejszy silnik, tym większe wymagania pojawiają się w tym zakresie.

Diagnozowanie korbowodu

W razie wątpliwości co do stanu korbowodu należy przeprowadzić jego rzetelną diagnozę. Przede wszystkim sprawdza się wymiar stopy korbowodu oraz mierzy luz pomiędzy sworzniem a tulejką w główce korbowodu. Równie ważne jest sprawdzenie jego geometrii. Aby dobrze ocenić stan korbowodu, uzyskane podczas badania wyniki powinno się porównać do danych katalogowych. Jeśli wyniki nie będą zadowalające, korbowody można poddać regeneracji. Możliwa jest regeneracja stopki korbowodu, jego główki, a także doprowadzenie do jego równości.

Regeneracja korbowodu

Regeneracja korbowodów, w razie ujawnienia rozbieżności, nie jest łatwym zadaniem. Korbowód poddawany jest obróbce do wymaganej miary katalogowej, z zachowaniem prostopadłości otworu  w stosunku do trzonu korbowodu. Jeśli między sworzniem a tulejką w główce korbowodu występuje luz, trzeba go wyeliminować. Robi się to przez wymianę tulejki i jej roztoczenie. Ostatnim etapem jest dokładne sprawdzenie geometrii korbowodu oraz jego parametrów. Dąży się do tego, by były one jak najbardziej zbliżone do danych katalogowych. W niektórych przypadkach firma świadcząca usługę sama produkuje nietypowe sworznie tłokowe lub tulejki korbowodowe. Należy pamiętać o tym, że czasami poza korbowodami regeneracji może wymagać też kadłub silnika, głowica czy wał korbowy. Dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalnej, doświadczonej szlifierni, dysponującej specjalistycznym sprzętem.